Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Plan zajęć i uroczystości na jesienny, kolorowy październik

Przyszła Pani Jesień, pozłociła liście na drzewach, odebrała zieleń krzewom i trawom, pokropiła deszczem. Jest ciepło. „Oj, będą rosły grzyby- tak mówią rodzice, którzy rano odprowadzają swoje Pociechy  do przedszkola. Co prawda dzieci nie jedzą grzybów, ale może będzie okazja do sobotniej lub niedzielnej wyprawy z rodzicami do lasu. To nie lada gratka zobaczyć prawdziwe grzybki rosnące w mchu, takie same jakie widnieją na ścianach w  przedszkolnych salach.

Październik zapowiada się interesująco.

Z początkiem miesiąca przystępujemy do konkursu ekologicznego „Czy baterie są jak bakterie?”, którego koordynatorem w naszej placówce jest Pani Asia, nauczycielka z Oddziału „Drzewka”.

Organizatorem konkursu pod nazwą „Program upowszechniania wiedzy na temat prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami” „Czy baterie są jak bakterie” jest Fundacja na rzecz Zrównoważonego Rozwoju”. Nasze dzieci przystapią do konkursu w kategorii „Maluch”.

Zadanie polega na zaprezentowaniu kwestii prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami w formie grupowego wystąpienia ( teatrzyk, przedstawienie, inscenizacja) ,a następnie zaprezentowanie wystąpienia podczas spotkania z rodzicami na tzw. „Akademii Recyklingu” oraz udokumentowaniu go w formie nagrania audio-video.

Już zabieramy się do pracy. Serdecznie zapraszamy rodziców do współpracy przy przygotowaniu kostiumów, dekoracji oraz ćwiczenia z dziećmi przydzielonych im ról. Nic tak nie cieszy jak wspólna praca nad interesującym rezultatem.

01 października – Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Panie porozmawiają z dziećmi o ich babciach i dziadkach. Powiedzą ,że im oraz wszystkim starszym  osobom należy okazywać szacunek. Można np. ustąpić miejsca w autobusie lub w kolejce do sklepowej kasy. Powiedzą też,że nawet dzieci mogą pomóc seniorom w domowych obowiązkach.

Maluszki z Oddziału „Grzybki” będą rozwiązywały matematyczne łamigłówki, które rozwijają logiczne myślenie.

02 października – Dzisiaj znowu witamy w naszym przedszkolu Panią Kasię, która również w tym roku szkolnym poprowadzi zajęcia umuzykalniające metodą Gordona. Jak zwykle na początku będzie rozpoczynajka w skali jońskiej. Dzieci będą śpiewały swoje imiona na bazie tercji. Następnie będzie rozgrzewka i rozruszanie się do rytmiczanki „Lokomotywa” na 5/8 – dzieci będą tworzyły pociąg i naśladowały jego odgłos. Pani Kasia zapozna też nasze Elfy z ukulele. Dzieci będą tańczyły do piosenki w j. angielskim z akompaniamentem ukulele. Na koniec  -  pożegnajka w skali eolskiej.

04 października – Międzynarodowy Dzień Zwierząt jest doskonałą okazją do zapoznania dzieci z bogactwem świata zwierząt. Szczególnie domowi pupile są im bliscy: pieski, kotki, króliczki, chomiczki, świnki morskie, rybki, żółwie i ptaszki. Mogą być też inne zwierzęta, które hodują ich miłośnicy np  w terrariach. Dzieci poznają zasady opieki nad zwierzętami domowymi.Przypomną również nazwy zwierząt hodowlanych. Być może niektóre widziały konie, krowy, świnki i inne zwierzęta podczas pobytu u rodziny na wsi. Będzie czas na rysunki swoich ulubionych zwierzątek, na piosenki i wierszyki o nich.

05 października – Dzień owocowo – warzywny. Tak Panie z Oddziału II nazwały ten poniedziałek. I chyba nie przypadkowo. Przecież nadszedł czas zbiorów.   

Sady i ogrody są pełne jesiennych skarbów: jabłek , gruszek, śliwek, dyń, buraków, cebuli. Długo by wyliczać. A jeśli ktoś chciałby przypomnieć sobie inne nazwy warzyw ,to Panie przeczytają piękny wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Dzieci są bardzo dobrze przygotowane do zajęć. Panie poprosiły rodziców, aby przynieśli do przedszkola po jednym owocu lub warzywa. Dzieci będą je oglądać, dotykać, wąchać, potem malować,opowiadać o nich. A w trakcie obiadu rozpoznają w surówce warzywa, o których uczyły się wcześniej.

Pani Ania na zajęciach  „Rhythm of Joy” pobawi się z dziećmi w słuchanie  i rozpoznawanie odgłosów z otoczenia. –„Can you hear that?”. Dzieci będą odgadywały nazwy zabawek na podstawie dźwięku. Następnie będzie zabawa polegająca na zmianie natężenia dźwięku pt. „Echo”. I co chyba najciekawsze ,będą rozpoznawały głosy swoich kolegów.

06 października – Maluszki będą dzisiaj rozwiązywały przeróżne zagadki. Będzie miejsce na zagadki muzyczne, obrazkowe, rysunkowe, słowne. Będą zagadki o owocach i warzywach.. Dzień zapowiada się niezwykle ekscytująco, bo któż nie lubi zagadek.

07 października - Dzisiaj Pani Dorotka na zajęciach plastycznych zapozna dzieci z fakturą liści. Dzieci jak prawdziwi malarze będą odbijały jesienne liście na kartkach papieru. Powstaną z nich kolorowe bukiety.

08 października – Czwartek upłynie dzieciom z oddziału „Grzybki” na zabawach muzycznych z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych: bębenka, tamburyno, grzechotki, dzwonków.

Następnego dnia dzieci będą bawiły się w sklep. Ta zabawa tematyczna jest bardzo atrakcyjna dla dzieci.  Pozwala na podjęcie roli sprzedawcy i kupującego , a także na wykorzystanie zabawek: warzyw i owoców, innych produktów spożywczych, a także papierowych pieniążków. Jak  zwykle spodziewamy się wielkich emocji podczas kupowania  i sprzedawania ,których przecież i w normalnym dorosłym świecie nie brakuje.

Pani Justynka zaprezentuje naszym Elfom ciekawy eksperyment.

Do głębokiego talerza wleje mleko, tak by przykryło dno. Następnie utrze kolorową kredę. Kolorowa warstwa pokryje całą powierzchnię płynu. A potem doda kilka kropel płynu do mycia naczyń. Ciekawe, co się stanie?

09 października – I znowu czas na bardzo interesujące zajęcia Pani Kasi. Będzie rozpoczynajka. Dzieci przypomną sobie rytmiczankę z poprzednich zajęć muzycznych. Będzie śpiewanka „Szarawary” w skali harmoniczne z podskokiem w czasie pauzy, zamiennie z klaskaniem, tupaniem  i głębokimi oddechami. Dzieci będą wsłuchiwały się w interwał kwinty oraz szukały centrum tonalnego w śpiewance. Takie to skomplikowane, a przekłada się na wspaniałą, inspirującą zabawę przy wspólnym śpiewie.

12 października – Dzisiaj dzień zagadek w oddziale II „Drzewka”. Panie zdradziły tylko tyle, że będą to zagadki owocowo-warzywne, więc na pewno będą różne niespodzianki.

Nasze najmłodsze Elfy poznają budowę własnego ciała. Bez trudu na pewno wskażą głowę, rączkę, nóżkę, ucho, oko. Być może ktoś będzie wiedział gdzie jest brew i rzęsy, chociaż to trudne zadanie.

Pani Joasia przygotowała dzisiaj na zajęcia dodatkowe w języku angielskim moc atrakcji – „Touch it”. Zadanie polega na odgadywaniu przedmiotów ukrytych w worku ,rozpoznawaniu ich struktury. „Zgadnij, co to?” – dzieci będą starały się opisać wygląd przedmiotów. Kolejna  zabawa „Czego brakuje” – to doskonała okazja do ćwiczenia pamięci, czyli zgadywanie brakującego elementu.

14 października – Dzień Nauczyciela serca rozwesela ... .

                              Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej. Święto naszych Pań.  Będzie moc atrakcji, miłe słowa, życzenia.

                           A później Starszaki pójdą z Paniami na wystawę klocków Lego, która mieści się niedaleko naszego przedszkola.

                           Podobno niezwykłe budowle powstały  z milionów klocków. Liczymy na dobrą zabawę w specjalnie przygotowanych strefach do zabaw Duplo lub  klockami Lego.

15 października – Maluszki wykonają dzisiaj pracę plastyczną metodą wydzieranki „Serce dla  kolegi”.

                           Będzie też okazja do przeprowadzenia ciekawego eksperymentu na zajęciach. „Słoneczne Elfy odkrywają wielki świat”. Pani Justyna  wleje ocet do wysokiego naczynia. Następnie umieści w nim surowe jajko.  Rozpoczniemy obserwację. Ciekawe jak to się dzieje, że na powierzchni jajka pojawiają się niewielkie bąbelki, a skorupka zaczyna się rozpadać.

19 października – Starszaki poznają budowę swojego ciała. Poprzez piosenki i wierszyki będą wskazywać jego części, a więc na wesoło.

                           Dla najmłodszych dzieci Pani przygotowała „słomkowe” zabawy.

20 października – Już jutro uroczystość Pasowania na przedszkolaka i Słonecznego Elfika.    

                            Ten dzień dzieci i panie poświęcą na intensywne ćwiczenia przed występem.

21 października – I wreszcie długo oczekiwana uroczystość. Do przedszkola przybędą rodzice i inni zaproszeni goście. Będzie część oficjalna, a po niej występ dzieci. Już nie możemy się doczekać.

26 października – Dzień upłynie w obu oddziałach  pod hasłem „ Nie ma jak dobra zabawa”.      

                              Dzieci zaprezentują swoje ulubione zabawy. Maluszki poznają różne zabawy relaksacyjne przy odgłosach padającego deszczu.

27 października – Dzisiaj Pani Ewa na zajęciach teatralnych zaprezentuje różne utwory Jana Brzechwy mówiące o zwierzętach. Wiersze przedstawi jeden z bohaterów – rudy lis.

28 października – Dzieci z oddziału II dowiedzą się czym są zmysły. Podobnie jak Maluszki kilka dni wcześniej, poznają zabawy doskonalące zmysł słuchu, węchu, wzroku, dotyku.

 Pani Dorotka na zajęciach plastycznych opowie dzieciom o pięknym grzybku, który niestety jest trujący, o muchomorze. Dzieci wykonają takie grzybki, by pamiętać, że chociaż są piękne, to jeść ich nie wolno.

30 października – Zbliża się święto tych, którzy odeszli. Panie porozmawiają z dziećmi o święcie zmarłych.  Będzie okazja do wspomnień o bliskich, których już nie ma.

A złotych liści na chodnikach wciąż przybywa i przybywa... .