Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

                             ZIMOWY   LUTY

     "Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma"

Oto cała prawda o lutym. A było czasem tak pięknie, tak biało.... Co prawda marzły policzki i rączki, nawet w ciepłych rękawiczkach. Ale co tam, w końcu zima ma swoje prawa.

Aż tu nagle zrobiło się ciepło, po bałwanach, które stały w ogródkach i na placach zabaw pozostały tylko marchewki. O zimie przypominają dekoracje w naszych przedszkolnych salach. Ale to nie to samo. Z niecierpliwością czekamy na śnieg, może znowu sypnie. A niech się luty trochę "pozżyma" , w końcu zimą ma być zimna.

01 lutego - Dzisiaj Starszaki przygotują kącik tematyczny " Znamy te kolory". Różnokolorowe dzbanuszki zawieszone na tablicy pomagają zapamiętać nazwy barw: żółty, biały, czerwony,  niebieski, zielony, czarny, brązowy, filetowy.

Uczymy się także nazw kolorów w języku angielskim. Codziennie inna barwa będzie bohaterką dnia. Zaczęliśmy od żółtej. Do kolorowego świata zaprosiła nas żółta kredka, ta z bajki "O żółtej kredce".

04 lutego - Dzisiaj, bogatsi o wiedzę o kolorach, będziemy oglądać albumy przyrodnicze. Pani Basia opowie Dzieciom o znaczeniu kolorów w świecie roślin i zwierząt, o ich wykorzystywaniu w czasie maskowania się, zwabiania owadów przez kwiaty itp.

Następnie dzieci będą rozwiązywały zagadki słuchowe połączone z kolorowaniem. Zabawa ma tytuł " Co to za zwierzę". Będą również ćwiczenia w naśladowaniu głosów zwierząt.

08 lutego - Poznajemy dzisiaj kuchnię, naszą przedszkolną i wszystko, co w niej jest: urządzenia, sprzęty, naczynia. I co najważniejsze pracę naszej Pani Dorotki. Opowie Dzieciom jak smaczne  kanapeczki trafiają rano na ich talerzyki, skąd bierze się zupka, kotleciki i pyszne ciasto drożdżowe.  Odkryje, jak to się dzieje ,że talerzyki i kubeczki zawsze czyste i błyszczące stoją przed posiłkami na stoliczkach.

09 lutego - Dzisiaj tajemnice kuchni zgłębią Dzieci z Oddziału "Drzewka".

Po południu na zajęciach teatralnych nasi młodzi aktorzy razem z kotkiem - pacynką poznają wierszyk, który opowiada o pewnym bardzo sympatycznym, ale niezwykle żarłocznym kocie. Oczywiście o warsztat artystyczny Dzieci zadba Pani Ewa.

10 lutego - Na zajęcia plastycznych "Dni tęczą malowane" Dzieci pod kierunkiem  Pani Basi wykonają wycinanki z białych serwetek. Jak na zimowe zajęcia przystało będą to "płatki śniegowe".

11 lutego - Dzieci z Oddziału "Grzybki" zapoznają się z zasadami savoir vivre przy stole.

Już wiemy, że należy siadać do posiłków z czystymi rączkami,na swoich miejscach, że nie należy odchodzić od stoliczków podczas posiłku, że musimy bardzo uważać, kiedy używamy sztućców

i szklanych naczyń, że powinniśmy zachować ciszę podczas jedzenia. Ciekawe, czego jeszcze nauczy nas Pani Justynka.

 Na zajęciach "Słoneczne Elfy odkrywają wielki świat" powie nam, co to jest "ciecz nieniutonowska" i pokaże jak ją zrobić.

Przy użyciu mąki i wody powstaje ciecz, która szybko twardnieje pod wpływem ucisku. Pozostawiona sama sobie, szybko zmienia swą konsystencję i z twardej masy, ponownie zmienia się w płynną.

12 lutego - Dzisiaj bohaterami dnia w Oddziale I będą warzywa. Dzieci będą rozwiązywały zagadki słowne, obrazkowe i dotykowe. Wykonają też pracę plastyczną z wykorzystaniem "stempli warzywnych".

  Na zajęciach umuzykalniających metodą E.E. Gordona Nasze Elfy i Elfiki będą ćwiczyły muzyczną wyobraźnię. Będą wymyślały własne słowa oraz melodię na pianinie. Oczywiście, będzie pełna dowolność w tworzeniu własnych piosenek. Zajęcia zakończą się koncertem. Dzieci zagrają własny utwór przed kolegami i koleżankami.  Spodziewamy się wielkich emocji i pełnego zaangażowania oraz oczywiście oklasków.

Dzisiaj piątek, przez Walentynkami, więc czas na tańce i pląsy przy muzyce. Zgodnie z tradycją Dzieci będą obdarowywać się, własnoręcznie wykonanymi, czerwonymi serduszkami.

17 lutego - Starszaki wyruszą dzisiaj do krainy, która nazywa się Bałwankowo.Oczywiście jest taka kraina.Wszystkie dzieci ją znają,dorośli też ją widzieli,ale pewnie już o niej zapomnieli.  Wyprawa do niej nie będzie łatwa, a droga usiana trudnymi zadaniami do wykonania. Dzieci przygotują prezent dla bałwanka. Wykonają ziemniaczane stemple, a następnie na granatowym kartonie odbiją je zamoczone w lekko rozwodnionej paście do zębów.

Następnie czas na zabawę ze śpiewem pt. "Bałwankowa rodzina". Kolejne zadanie to robienie śnieżnych kul (niestety z gazety).

A podróż zakończy zabawa matematyczna "Bałwanki i sanki".

  Na zajęciach plastycznych, Dzieci pod kierunkiem Pani Basi wykonają pracę pt. "Bajkowy bohater" techniką malowania farbami w konturze wykonanym przez nauczyciela.

19 lutego - Dzisiaj skupimy się na rozwiązywaniu zagadek o tematyce zimowej. Dzieci będą ćwiczyły i aktywizowały myślenie, spostrzegawczość, orientację w przestrzeni.

Będzie zabawa rytmiczno- ilustracyjna przy piosence, zabawa orientacyjno-porządkowa.

Dzieci wykonają także rysunek pod dyktando pt. "Narysuję ci bałwanka".

Na zajęciach umuzykalniających metodą E.E. Gordona Dzieci wykonają ćwiczenia ruchowe ze śpiewem - szybko, wolno, płynnie, mechanicznie, zmiennie oraz ćwiczenia wyczuwania pulsu oraz tempa śpiewanek.

23 lutego - Nasze Maluszki nauczą się, jak można zmierzyć długość sali lub przedmiotów, które się w niej znajdują i za pomocą jakich metod. Poznają sposób mierzenia za pomocą łokci, stóp, kroków. Następnie będą porównywały ze sobą długości.

Starszaki wyruszą do baśniowej krainy, w której żyją oczywiście królewny i królewicze. Będzie czas na rozwiązywanie zagadek w oparciu o obrazki przedstawiające baśniowych bohaterów, zabawy : "Groźny smok", "Krasnoludki i wielkoludy", malowanie ulubionych postaci z baśni, budowanie zamków z klocków, ćwiczenia mimiczne (Dzieci pokazują jak martwił się Kopciuszek po zgubieniu pantofelka i jak się cieszył po jego odnalezieniu).

Na zajęciach z logorytmiki Dzieci rozruszają  buźki i języki za pomocą pewnej śmiesznej bajeczki o Jasiu i Małgosi.

24 lutego - Przyszedł czas na ważenie przedmiotów, które znajdziemy w swoim otoczeniu. Użyjemy do tego wagi kuchennej. Spróbujemy też ocenić co jest lżejsze, a co cięższe "ważąc" przedmioty w rączkach.

Na zajęciach plastycznych  Pani Basia pokaże Dzieciom jak wykonać ramkę do zdjęcia. Dzieci ozdobią ją materiałami sypkimi: kaszą, grochem, ryżem lub drewnianymi trocinami oraz pięknie pomalują farbami.

25 lutego - Pani Justynka pokaże dzisiaj Dzieciom różne przyrządy miernicze i sposób ich działania - linijkę, metr krawiecki, taśmę mierniczą. Będzie mnóstwo zabawy przy dokonywaniu pomiarów np. długości stołu , szerokości pudełka na klocki.

26 lutego - Starszaki znowu powrócą do krainy baśni. Będą inscenizowały ruchowo wiersz H. Ożogowskiej "Wielka wyprawa". Będzie czas na kolorowanie w grupach dużych rysunków Baby Jagi, czas na zabawę "Raz dwa, trzy Baba Jaga patrzy".

Będą też zabawy muzyczno-ruchowe ;"Postacie z bajek", "W krainie baśni" oraz ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej ( składanie w całość pociętych obrazków przedstawiających baśniowe postacie i ich nazywanie).

Dzisiaj będziemy ponownie gościć w przedszkolu muzyków z zespołu Arte Muza. Tym razem wystąpią w audycji pt. "Niezwykłe wybryki doktora Muzyki". Główny bohater opowieści  to Doktor Muzyka,który leczy skutecznym lekiem-muzyką. Pomaga chorym na nieśmiałość, smutek, złość czy po prostu nudę.

Audycja z pewnością zachęci naszych Wychowanków do słuchania muzyki, rozwinie ich wyobraźnię, pokaże jak uporać się z negatywnymi emocjami. W roli głównej: skrzypce, klarnet, akordeon, gitara i oczywiście śpiew.

                                                                                                                                    Życzymy miłego odbioru i uśmiechu na twarzach przez cały zimowy luty.