Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

PLAN ZAJĘĆ I UROCZYSTOŚCI NA WIOSENNY MARZEC

„W marcu jak w garncu.”

To prawda. Słonko zaczęło mocniej grzać, w powietrzu czuć wiosnę ... . Aż tu nagle, budzimy się rano i ... zima.

Wszystko pokryła śnieżna kołderka. Tatusiowie zmiatają biały puch z samochodów, zdrapują szron z szyb.

A u nas w przedszkolu gwarno i wesoło.

01 marca – Jak przystało na wiosenny miesiąc rozpoczynamy dzień wiosennym akcentem, aby odstraszyć zimę.

Na zajęciach plastycznych Dzieci pod kierunkiem Pani Basi wykonają pracę „Pierwsze wiosenne kwiaty” techniką malowania na podkładzie z kaszy manny ( ewentualnie drewnianych trocin).

04 marca – Starszaki wykonają dzisiaj sałatkę warzywną według przepisu Pani Basi.

Do miski wkroją papierowe jarzyny, dodadzą wszystkie niezbędne przyprawy, wymieszają składniki. Poznają skład potrawy, kolory składników. W domu zaprezentują mamusiom swoją wiedzę i być może wspólnie z nimi przygotują prawdziwą sałatkę na sobotnią lub niedzielną kolację.

Będzie też czas na zagadki i zabawy, które rozwijają zmysł dotyku i spostrzegawczość.

Na zajęciach umuzykalniających metodą E.E. Gordona Pani Kasia wraz z Dziećmi „ośpiewa” skalę miksolidyjską – tonalności i motywy akulturacyjne ( brzmi poważnie i niezrozumiale, ale w praktyce pięknie i wcale nie jest takie trudne).

Będzie też zabawa muzyczna z piłką do ćwiczeń. Dzieci będą ją odbijały, turlały, skakały przy metrum 2/4,3/4 oraz 4/4. Na koniec rytmiczanka „ Um cia cia” z wierszykiem „Biedronka” i oczywiście lubiana przez wszystkich pożegnajka.

07 marca – Tego dnia Maluszki zapoznają się z pracą aktora i dowiedzą się, co to jest teatr. Przygotują własne, krótkie przedstawienie i na chwilę poczują się jak prawdziwi aktorzy. Wiedzą już troszeczkę na temat tego zawodu. Przecież Pani Ewa, która prowadzi

w przedszkolu, lubiane przez wszystkich zajęcia teatralne, jest z zawodu aktorką i opowiadała Dzieciom o swojej pracy.

Dzisiaj na Elfy i Elfiki czeka inna, wspaniała atrakcja. W przedszkolu będziemy gościć Panów Policjantów, a może i Panią Policjantkę. Przyjdą, aby opowiedzieć Dzieciom o swoim trudnym i odpowiedzialnym zawodzie. Będzie okazja do zobaczenia prawdziwych mundurów i akcesoriów, którymi posługują się policjanci w codziennej służbie. Na pewno nie zabraknie pytań ze strony naszych Wychowanków, którzy zostali przygotowani do spotkania przez Panie.

08 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – święto naszych mam, babć, cioć, sąsiadek,

a także naszych Pań w przedszkolu i żłobku oraz dziewczynek ze „Słonecznych Elfów”.

Maluszki i Starszaki wykonają papierowe kwiatki, które wręczą swoim Kochanym Mamusiom.

Święto dzisiejsze to także doskonała okazja do rozmowy na temat pracy kobiet w różnych zawodach, słuchania i śpiewania piosenek ( np. „Marcowy kwiatek”), pląsów i tańca.

09 marca – Dzisiaj kolejne spotkanie z przedstawicielami bardzo trudnego i niebezpiecznego zawodu. Do naszej placówki przyjdą Panowie Strażacy. Pamiętamy ich wizytę w zeszłym roku, kiedy przyszli ubrani w mundury. Szczególnie chłopcy byli zainteresowani ciekawymi opowieściami strażaków, bo przecież wszyscy chłopcy chcą zostać strażakami.

Dzieci zapamiętały ich przestrogi oraz zasady postępowania w przypadku zauważenia ognia.

10 marca – dzisiaj będzie wyjątkowa okazja do rozmów na temat innych zawodów wykonywanych przez mężczyzn. Dzisiaj obchodzimy ich święto.

Dzieci przygotują tatusiom drobne upominki, oczywiście własnoręcznie wykonane.

Starszaki wykonają szereg ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne ( ćwiczenia prawidłowego toru oddechowego). Będzie też zabawa w określanie wysokości prezentowanych przez nauczyciela dźwięków.

Na zajęciach „Słoneczne Elfy odkrywają wielki świat” Pani Justyna zaprezentuje dzieciom różne rodzaje zegarów. Wyjaśni do czego służą i jak działają. Opowie też, jak ludzie określali czas, kiedy jeszcze nie istniały.

Zapowiadają się ciekawe i inspirujące zajęcia.

12 marca – Czas na kolejne ciekawe zajęcia umuzykalniające metoda E.E. Gordona. Dzisiaj Dzieci pod kierunkiem Pani Kasi „ośpiewają” skalę jońską ( tonalność i motywy akulturacyjne). Dzieci nauczą się piosenki „Wiosna” w skali jońskiej. Będą również bawiły się cieniutkimi, szyfonowymi , koronkowymi chusteczkami – będą kołysały się na wietrze jako drzewka, listki, kwiatki. Zajęcia zakończy rytmiczanka w metrum 6/8 z wierszykiem „Wiosna”.

Zbliża się Wielkanoc.

Zapraszamy Dzieci i Rodziny do wzięcia udziału w Konkursie na Najpiękniejszą Pisankę. Koordynatorem konkursu jest Pani Basia. Jeśli pisanka, to oczywiście jajka – wydmuszki: kurze, kacze, gęsie, a nawet strusie i przepiórcze. Mogą być również jajka wykonane

z papieru, różnych tworzyw, ozdobione dowolną techniką i dowolnymi materiałami.

Najważniejsze aby pisanka była wykonana wspólnie przez Dzieci i ich rodziców, rodzeństwo, może przy udziale babci i dziadka, cioci lub wujka. Nic tak nie cieszy jak praca zakończona pięknym efektem, a do tego nawiązująca do tradycji świątecznej.

Na prace czekamy od dnia 14 marca do dnia 22 marca 2016 roku. Na autorów najpiękniejszych pisanek czekają nagrody.

15 marca – Dzień upłynie pod hasłem – „Wczesnowiosenne kwiaty”.

Dzieci z Oddziału „Drzewka” wysłuchają opowiadania H. Zdzitowieckiej „ Szukamy wiosny”. Następnie wykonają wierzbowe bazie techniką malowania farbami uzupełnionego wycinanką.

Na zajęciach plastycznych będą tworzyły kompozycję z wykorzystaniem papierowych figur geometrycznych.

21 marca – Święto wiosny. Czas dekorowania przedszkola i żłobka w wiosenne i świąteczne akcenty: kwiatki, zielone listki, słoneczka, kurczaczki, zajączki.

Zima idzie hen za morza, a wraz z nią gwiazdki, śnieżynki, bałwanki i polarne niedźwiadki.

Dzieci zaczną też przygotowywanie wielkanocnych ozdób.

Starszaki i Maluszki wyruszą dzisiaj na spacer z kukłą Marzanną, która symbolizuje zimę. Wymyślą jakiś okrzyk pożegnalny, ale taki, aby odeszła i przypadkiem nie wróciła, np. „Żegnaj, żegnaj Marzanno, ty słomiana panno!”, albo jakiś inny. Ważne, aby był skuteczny. Będą śpiewały też piosenki o wiośnie, szukały jej oznak w budzącej się do życia przyrodzie.

23 marca – Starszaki zagoszczą na wiejskim podwórku, będą liczyły kurczątka. Przygotują też przedszkolny ogródek. Wysieją do ziemi ziarna zboża i rzeżuchy. Zrobią też hodowlę

na wilgotnej wacie lub ligninie. Będą obserwowały wzrost roślin.

24 marca – Dzisiaj Nasze Elfy wykonają kurczątka i pisanki, symbole Świąt Wielkanocnych. Będą też bawiły się przy piosence „Wielkanocny koszyczek”.

Na zajęciach rozwijających twórcze myślenie „Słoneczne Elfy odkrywają wielki świat”, Dzieci wraz z Panią Justyną będą zgłębiały tajemnica życia ptaków. Dowiedzą się dlaczego śpiewają, w jaki sposób latają, dlaczego jedne latają, a inne nie, dlaczego jedne lubią zimno, a inne ciepło.

29 marca – Właśnie wróciliśmy do przedszkola i żłobka po kilku świątecznych dniach. Wszystkie Dzieci chętnie podzielą się wrażeniami z czasu spędzonego w gronie najbliższych, opowiedzą o świątecznych spacerach i rodzinnych spotkaniach. W naszym przedszkolu zawsze znajdzie się chwila na wysłuchanie dziecięcych opowieści.

Dzień w Oddziale II upłynie pod hasłem: „Mój instrument”. Bohaterem dnia będzie instrument perkusyjny, który dzieci wykonają z puszki, grochu i kolorowego papieru. Następnie będą rozpoznawały instrumenty perkusyjne po dźwiękach jakie wydają. Wykonają też dowolny taniec do piosenki ”Orkiestra”.

I tak dzień za dniem, zabawa za zabawą, piosenka za piosenką, wiersz za wierszem ... zbliżamy się do kolejnego wiosennego miesiąca – kwietnia.

A z kwietniem , to nie ma żartów, bo przecież „Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”.