Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 PLAN ZAJĘĆ I UROCZYSTOŚCI NA KAPRYŚNY KWIECIEŃ

„Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata.”

„Gdyby w kwietniu nie padało, to owoców będzie mało”

a „ Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo”.

Przyszedł kwiecień. Zapomnieliśmy o zimie, z utęsknieniem czekamy na słońce, zieleń drzew i kolory wiosennych kwiatów. Na wystawkach prac dzieci coraz częściej pojawiają się atrybuty wiosny: bazie, kwiaty, słoneczko. Nowy miesiąc przywitamy śmiechem, bo przecież

01 kwietnia - to Prima Aprilis – Dzień Żartów, Śmiechu i Humoru w naszym przedszkolu. Będziemy bezkarnie robić sobie psikusy, pamiętając, aby nikomu nie sprawić nimi przykrości i aby nikt przez nie nie płakał. Mają być wesołe, dowcipne, mają wywołać na dziecięcych buźkach uśmiech. Kto wie, może i naszym Paniom Dzieci zrobią jakiś miły żarcik.

Panie przeczytają naszym Elfom i Elfikom wiersze J. Tuwima „Cuda i dziwy” oraz E. Waśniowskiej „Prima Aprilis”. Następnie będą rozmawiały z Dziećmi na temat żartów zawartych w utworach. Będą również oglądały ilustracje przedstawiające rysunkowe psoty

i żarty, wyszukiwały żartobliwe sceny i sytuacje. Zabawy ruchowe też będą na wesoło.

Na koniec „Śmieszne miny” – zabawy artykulacyjne z lusterkami.

Na zajęciach umuzykalniających metodą E.E. Gordona Pani Kasia wraz z Dziećmi ośpiewa skalę eolską do śpiewanki „Piłka”. Dzieci wykonają również ćwiczenia podskoków obunóż,

z nogi na nogę, będą chodziły na palcach, piętach oraz będą wysłuchiwały i reagowały

na pauzy w muzyce.

04 kwietnia – Tego dnia Dzieci przyjrzą się bliżej swojemu miastu, poznają ważne i ciekawe miejsca w Białymstoku. Panie zaprezentują je na ilustracjach. Będzie także okazja by poznać najbliższą okolicę w czasie spaceru. Starszaki wykonają pocztówkę z pozdrowieniami – utrwalą w ten sposób dane adresowe.

Maluszki będą oglądały w książeczkach i czasopismach dziecięcych obrazki przedstawiające zwierzęta egzotyczne. Będzie czas na zabawę fabularyzowaną „Spacerkiem po zoo”, zabawę logopedyczną „Głosy zwierząt”, zabawę figurkami zwierząt egzotycznych i budowanie

dla nich pomieszczeń z klocków.

06 kwietnia – Dzieci pod kierunkiem Pani Basi na zajęciach plastycznych wykonają pracę „Kwitnący sad”. Będą malowały go farbami.

07 kwietnia- Światowy Dzień Zdrowia w naszym przedszkolu będziemy obchodzić

pod hasłem „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Panie będą rozmawiały z Dziećmi na temat wpływu ruchu na świeżym powietrzu na zdrowie. Będzie czas na zabawy przy piosence „Rączki do góry” i ciekawe zajęcia ruchowe.

08 kwietnia – Pani Kasia na zajęciach umuzykalniających metodą E.E. Gordona będzie ćwiczyła z naszymi Wychowankami wyczuwanie niestandardowego pulsu. Wykona rytmiczankę w metrum 7/8 do dziecięcych wierszyków, takich jak: „Idzie wiosna”, „Kle,kle,kle”, „Wiosenny wietrzyk” oraz „Żabka”.

11 kwietnia – Maluszki przygotują w swojej sali kącik przyrodniczy. Będą również gromadziły oznaki wiosny.

Starszakom dzień upłynie pod hasłem „Zmieniamy ubrania”. Będą ćwiczyły samodzielne nakładanie części garderoby przed wyjściem na spacer, w odpowiedniej kolejności. Będzie czas na zabawę z lalką Zosią, którą należy ubrać na wiosenny spacer, zabawę naśladowczą

z wykorzystaniem rymowanki „Zmieniamy ubrania”.

Na zajęciach „Rhythm of Joy”, dzieci poczują się jak aktorzy. Będą bawiły się w teatr

z wykorzystaniem pacynek „Happy and Sad faces”. Nauczą się określać emocje, nazywać

je w języku angielskim.

14 kwietnia – Dzisiaj będziemy gościć w naszym przedszkolu Pana, który przywiezie

ze sobą interesujące, egzotyczne instrumenty – bębny afrykańskie. Zaprezentuje sposoby gry na nich. Będzie też okazja do samodzielnych ćwiczeń i tworzenia przez Dzieci własnych kompozycji.

15 kwietnia – W Oddziale II „Drzewka” bohaterami dnia będą witaminy. Dzieci będą inscenizowały wiersz M. Golc „ W czym chowają się witaminki”.

19 kwietnia – Na zajęciach teatralnych Pani Ewa przybliży Elfom i Elfikom lalki teatralne, ich rodzaje oraz sposoby gry lalkami. Będzie okazja, by Dzieci poczuły się jak prawdziwi aktorzy teatru lalkowego.

20 kwietnia – Maluszki pod kierunkiem swojej Pani wykonają przestrzenną pracę

„Drzewo” z wykorzystaniem dostępnego materiału przyrodniczego.

Starszaki zaś będą mówiły o dziwnych mieszkaniach ,w których żyją zwierzęta. Będzie czas na zabawę matematyczną „Były sobie kurki trzy”, zabawę dydaktyczną „Gdzie mieszkają zwierzątka?”

22 kwietnia – Dzisiaj Światowy Dzień Matki Ziemi. Panie porozmawiają z przedszkolakami

o konieczności ochrony naszej planety przed zanieczyszczeniami wody, powietrza, gleby, poznają skutki zanieczyszczeń. Wykorzystają wierszyk „Rzeczka”, zabawę orientacyjno –

- porządkową „Segregujemy śmieci”. Na zajęciach plastycznych będą malowały pojemniki, które służą do segregacji śmieci.

26 kwietnia – Na zajęciach z logorytmiki Dzieci będą ćwiczyły buźki i języki dzięki historyjce o myszce.

27 kwietnia – Co to jest Polska? Na to pytanie postarają się dzisiaj odpowiedzieć Elfy

z Oddziału „Drzewka”. Pomoże im w tym wiersz M. Skrobacz „Polska”. Ciekawym elementem zajęć będą ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej polegające na składaniu

w całość widokówek z różnych miejsc naszego kraju, pociętych na części.

28 kwietnia – Do kącika przyrodniczego, który założyły Maluszki dołączy hodowla cebuli.

Z niecierpliwością będziemy czekać na zielony szczypiorek. Pięknie wygląda i jest bardzo smaczny, podobnie jak rzeżucha, którą wyhodowały Starszaki w swojej sali.

Dzieci z Oddziału II poznają naszą stolicę. Wysłuchają wiersza W. Chotomskiej, „Wars i Sawa”, będą oglądały widokówki przedstawiające charakterystyczne miejsca

w Warszawie, w tym jej zabytki. Wykonają też pracę plastyczną „ Polska flaga”.