Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

„I WIOSNA BY TAK NIE SMAKOWAŁA GDYBY PRZEDTEM ZIMY NIE BYŁO” - MARZEC W PRZEDSZKOLU „SŁONECZNE ELFY”

 

A zimy nie było. Bałwana nie ulepiliśmy, chociaż bardzo o tym marzyliśmy. Może uda nam się w przyszłym roku.

Zresztą, nie mamy czasu żałować, że zima obraziła się na dzieci i poskąpiła śniegu. Idzie marzec, wiosenny miesiąc, oj wiosna będzie nam smakować ... .

Skowronka pieśń, to o wiośnie wieść.

wiosna

02 marca – Maluszki powitają nowy miesiąc podróżą do krainy muzyki. Poznają instrumenty i dowiedzą się gdzie mieszkają dźwięki. Dzieci z Oddziału II „Drzewka” poznają instrumenty w dniu 04 marca.

 

05 marca – Witamy niecodziennego gościa. Dzisiaj wizytę w naszym przedszkolu złoży policjant. Opowie dzieciom o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy. Być może naszemu gościowi będzie towarzyszył pies. Zależy to od tego, czy zwierzę dostanie tego dnia „urlop” od swoich obowiązków. Na co dzień pies policyjny towarzyszy funkcjonariuszowi policji, pomaga mu w służbie. Poprosimy pana policjanta o zapoznanie Dzieci z zasadami bezpieczeństwa w kontakcie ze zwierzęciem. Będzie to ciekawe doświadczenie dla naszych Maluszków. A poza tym będzie to okazja do pogłaskania „bezpiecznego” pieska, poznania ciekawych historyjek o wspólnej pracy z policjantem. Już nie możemy się doczekać.

 

06 marca – Europejski Dzień Logopedy, obchodzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Podkreślenie znaczenia tego święta jest bardzo ważne na etapie edukacji przedszkolnej. Nasze Słoneczne Elfy miały okazję poznać z bliska pracę logopedy. Pani logopeda jesienią poprzedniego roku badała mowę Dzieci, informowała rodziców i nauczycieli w jaki sposób ćwiczyć z Dziećmi poprawną wymowę. Dzisiaj Pani z Oddziału II zapozna wszystkich z bajką logopedyczną „Języczek wędrowniczek”. Pani Kasia, jak co tydzień oczaruje nasze Dzieci zabawami muzycznymi prowadzonymi metodą E.E.Gordona. Zacznie od rozpoczynajki. Następnie dzieci będą chodziły bez butów po woreczkach z kaszą, przy melodii doryckiej „Irlandzka” z metrum 5/8. Na koniec zagra coś wesołego na ukulele. Dzieci również będą miały możliwość zagrania na instrumencie, oczywiście na miarę swoich możliwości. A na koniec nasza tradycyjna pożegnajka.

 

09 marca – Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek ... Dzieci wykonają dzisiaj piękne kwiaty, będą także świętować tak, jak na taką uroczystość przystało. Chłopcy przygotują koleżankom niespodzianki. Dziewczynki będą miały pierwszeństwo w czasie zabaw, obejrzą bajkę o księżniczkach. A chłopcy? A chłopcy kolejnego dnia także będą mieli okazję do wyjątkowego traktowania.

 

10 marca – Święto Mężczyzn, Święto Chłopców. Dzień ten w przedszkolu będzie nastawiony na ich zainteresowania. Otrzymają upominki od koleżanek, obejrzą bajeczkę, może o samochodach.

 

11 marca – Pora na prawie prawdziwy teatr w naszym przedszkolu. Dzieci, pod kierunkiem Pani Ewy, która jest aktorką, zamienią się w aktorów. Odegrają za pomocą pacynek – zwierzątek bajeczkę Danuty Wawiłow pt. „Dziwna bajeczka”. Ten zawód ma przed nami coraz mniej tajemnic.

 

12 marca – Dzisiaj Dzień Matematyki. Dzieci starsze będą uczestniczyły w grach i zabawach matematycznych proponowanych przez Panią, wykonają pajacyki z figur geometrycznych zgodnie ze wzorem. Pani Diana na warsztatach twórczego myślenia „Ciekawi świata” nauczy Dzieci, jak wyczarować zwierzęta z plastikowych kubeczków.

 

13 marca – Dzisiaj kolejna dawka pozytywnych emocji i radości, jaką czerpią Dzieci z zajęć muzycznych. Pani Kasia, po znanej wszystkim rozpoczynajce przeprowadzi zabawę rytmiczną „ Jedzie, jedzie pan, pan”. Wykorzysta rytm punktowy. Kolejnym etapem zajęć będzie śpiewanka eolska „Kołysanka”, melodia relaksująca i wyciszająca. Dzieci będą bujały się na prawo i lewo, w przód i tył, będą próbowały zrobić kołyskę na podłodze. Dalej zaprezentuje rytmiczankę „Jeden, dwa” – ciekawy wierszyk dla dzieci przedstawiany w różnych rytmach (równym, punktowanym, synkopowanym), w tym samym pulsie. Zajęcia zakończy ulubiona pożegnajka.

 

16 marca – Wiosna tuż, tuż. Zaczynamy szukać pierwszych jej oznaków. Maluszki z Oddziału I „Kwiatki” dowiedzą się jakie ptaki wracają do Polski i z jakich dalekich krajów. W poszukiwaniu wiosny pomoże Dzieciom Dziadek naszej Uli. Obiecał przyjść pewnego dnia do przedszkola z wizytą i opowiedzieć nam o zwiastunach wiosny, o ciekawych zjawiskach pogodowych np. o tym skąd się bierze deszcz, jak powstają chmury i o wielu innych tajemnicach przyrody, które zaczęliśmy zgłębiać. Kto jak kto, ale Dziadek Uli wie najlepiej, co się dzieje na wiosnę w przyrodzie. Jest z zawodu meteorologiem i synoptykiem. Jest też pilotem. Zapowiada się interesujące spotkanie.

 

18 marca – Dzisiaj przybędzie z wizytą do naszego przedszkola Pani dr n. med. Katarzyna Sidor, pediatra gastroenterolog. Tym razem nasz gość spotka się z rodzicami Dzieci. Poprowadzi ciekawy wykład na temat alergii pokarmowej i choroby refluksowej przełyku u dzieci i młodzieży. Ponadto jako wolontariusz w Fundacji Dzieci Madagaskaru przedstawi problematykę ubóstwa jednego z najpiękniejszych rejonów świata. Zachęci wszystkich do pomocy.

 

19 marca – Tego dnia nasi Najmłodsi dowiedzą się, że marzec jest kapryśnym miesiącem, że wiosną zachodzą w przyrodzie zmiany. Później Dzieci pod kierunkiem Pani Diany będą tworzyły grupową pracę plastyczną z wycinków z gazet. Przygotują, jak prawdziwi artyści piękny kolaż.

 

20 marca- Dziś w naszym przedszkolu zdecydowanie i nieodwołalnie pożegnamy zimę. Nie była łaskawa dzieciom w tym roku. Poskąpiła śniegu i mrozu. A tak bardzo chcieliśmy ulepić bałwana .... . Czas powitać Panią Wiosnę – kolorową, radosną. Starsze Dzieci z Oddziału II z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji poświęcą dużo uwagi wierszom. Postarają się też wykonać Marzannę, symbol uciekającej gdzie pieprz rośnie zimy. Następnie Pani Kasia na zajęciach umuzykalniających prowadzonych metodą E.E. Gordona przypomni Przedszkolakom zabawę „Jedzie, jedzie pan, pan”. Wykona z Dziećmi z akompaniamentem pianina piosenkę „Kotek nosek myje”. Dzieci będą miały okazję w wesoły, muzyczny sposób powtórzyć nazwy części ciała i zasady higieny. Następnie ulubiona zabawa muzyczna z użyciem tiulowych chusteczek do śpiewanki doryckiej ”Przejażdżka” na metrum 5/4. Na koniec pożegnajka.

 

23 marca – W sali Kwiatek nasze Maluszki przygotują wiosenny kącik przyrody. W doniczkach z ziemią posieją kwiatki, w kubeczkach plastikowych posadzą cebulę. Znajdzie się też miejsce dla zdrowej, choć ostrej w smaku i zapachu rzeżuchy. Od tego dnia Dzieci będą śledziły zmiany w „przedszkolnym ogródku”.

 

26 marca – Każde dziecko lubi podziwiać kwitnące wiosną kwiaty, ale pewnie nie każde wie dlaczego rozwijają się z pączków. Na zajęciach Pani Diany Dzieci spróbują odkryć ten sekret. Wykonają kwiaty, które posłużą do eksperymentu. Następnie położą je zwinięte w misce z wodą. W wodzie kwiaty „ rozkwitną”, a Dzieci przekonają się, że roślinom do życia niezbędna jest woda.

 

27 marca – Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Teatru. Wychowankowie przedszkola jadą do prawdziwego teatru – Białostockiego Teatru Lalek. Obejrzą spektakl „ Puszek”. Podobno przed wejściem do sali wszyscy muszą zdjąć buty i podobno widzowie siedzą na widowni- scenie na miękkich poduchach. I podobno na tym przedstawieniu nie sposób się nudzić, i podobno lalki są pluszowe, że aż chce się do nich przytulić. I podobno Puszek to ... krokodyl. I podobno ... . Czy jest lepszy sposób na obchody Dnia Teatru niż uczestniczenie w spektaklu w prawdziwym teatrze? Tego dnia atrakcjom nie będzie końca. Po południu Pani Kasia zaproponuje naszym Przedszkolakom zabawy i ćwiczenia muzyczne. Będzie śpiewanka mollowa harmoniczna „Dmuchawiec” ( ćwiczenia oddechowe na chusteczkach szyfonowych). Dzieci będą kołysały chusteczki w rytm śpiewanki. Przypomną także rytmiczankę „Abrakadabra” i „Młynek”. Ta ostatnie ma na celu osłuchanie z nietypowym metrum 7/8 i naśladowanie głosu pracy młynka z użyciem onomatopei „trr”.

 

30 marca – Zaczynamy przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Poznamy świąteczne symbole, m.in. zajączka i kurczaczka. Na zajęciach plastycznych „Kolorowy Świat Elfów” Dzieci wykonają pod kierunkiem Pani Pauliny pocztówki wielkanocne metodą collage’u. Potrzebne do tego będą kredki, sztuczne kwiaty, flamastry ,kleje brokatowe, obrazki do wklejania przedstawiające symbole Wielkiej Nocy, np. kurczaczki, zajączki,, kwiatki. Dzieci będą ozdabiały pocztówkę z jednej strony wg własnej inwencji, natomiast z drugiej będzie znajdować się przygotowany i wydrukowany przez nauczyciela tekst. Na koniec każde Dziecko z pomocą nauczyciela i w miarę swoich możliwości i chęci podpisze się własnoręcznie pod życzeniami swoim imieniem. Teraz pozostanie tylko włożyć kartkę do koperty, poprosić rodziców o zaadresowanie jej i pocztówka pojedzie lub poleci w świat do rodziny lub przyjaciół.

 

HAPPY EASTER! WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY!

wielkanoc 2015